• info@drmehmetaydin.net

Diş Teli

Diş Teli

 Diş Teli

Diş Teli tedavisi yaptırması gereken kişiler, bu tedaviyi yaptırmadığı sürece içinden geldiği gibi rahatça gülemiyorlar. Bu durumun değişmesi için Diş Teli tedavisi uygulanması en doğru seçenek oluyor. Sizin de dişlerinizde sıkıntı varsa diş teli tedavisi sayesinde bu sıkıntılardan kurtulabilirsiniz. İşte, diş teli tedavisinin 15 maddede faydaları:

Sindirim sistemini rahatlatır. Düzenli dişler, besinleri ağızda daha düzgün bir şekilde öğüttüğü için yediği besinler, mideye daha küçük parçalar halinde giderek herhangi bir sindirim sıkıntısı yaratmaz.

Besinler çiğnenirken daha az efor harcanır. Diş teli tedavisi, dişlerin dizilimini ve çarpıklığını düzelttiğinden dolayı yenilen besinler, kısa sürede ve daha az çabayla çiğnenir.

Özgüvenin artmasını sağlar. Diş teli tedavisi sayesinde daha iyi bir diş görünümü elde eden hasta, özellikle gülümserken özgüveninde önemli bir artış hisseder.

Gülümsemeyi sağlar. Diş dizilimi doğru olmayan hastalar, genelde gülmeyi tercih etmezler fakat Diş Teli tedavisi sonrasında dişlerinin güzel göründüğü bilen hasta her zaman gülerek kendini mutlu edebilir.

Diş etinin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Çarpık diş diziliminde hastanın diş etleri olması gerektiğinden farklı olduğu için diş eti yapısına zarar vermektedir. Dişlerinin düzelmesi için diş teli tedavisi olan hastalar, bu problemden de kurtulmuş olur.

Dişlerin kırılmasını önler. Çoğu kişi diş teli tedavisi nasıl olur da diş kırılmasını engeller? Diyebilir, ancak üst keser dişlerin önde olduğu durumlar olabilmektedir. Bu gibi bir sıkıntısı olan hasta, diş teli tedavisi görmediği zaman bu dişler diğer dişlere göre önde kaldığı en ufak darbe sonucu kırılabilmektedir.

Diş eksilmesini engel olur. Ayrık dişleri olan kişilerde bir şeyler yerken ayrık dişlerin arasına yenen besin girmektedir. Bu olay zamanla diş eksilmesine neden olmaktadır fakat diş teli tedavisi bunu tamamıyla engeller.

Dişlere gerektiği kadar yük binmesini sağlar. Özellikle çarpık dişler, ağız yapısının olması gerektiği düzende olmamasına sebep yarattığı için bazı dişlere fazla yük binmektedir. Bu tedavi sayesinde bu durum ortadan kalkar.

Konuşmayı düzeltir. Konuşma dilin ağız içerisindeki hareketlerinden oluştuğu için diş yapısındaki bozukluklar konuşmayı da etkilemektedir.

Çürük ihtimalini azaltır. Çarpık dişlerin arasına sıkışan besinler temizlenememektedir. Diş teli tedavisinden sonra fırça ve diş ipi yardımıyla araya sıkışan besinler daha kolay temizlenebilmektedir. Bu sayede dişte çürük oluşması da engellenmiş olur.

Çene ameliyatı olmayı gerektiren sorunları yok eder. Bazı ortodontik sorunlar ilerleyen senelerde çene ameliyatının yapılmasını zorunlu kılar. Bu sorunla karşı karşıya kalmamak için diş teli tedavisi yapılması kesinlikle gereklidir.

Yüz, ağız ve dudak şeklini düzeltir. Diziliminde bir hata olan dişiniz varsa veya üst keser dişleriniz dişlek adı verilen şekilde ise, bu durumlar dudağınızın, ağzınızın ve yüzünüzün duruşunda değişiklik yapabilir. Üst keser dişler, diş teli tedavisi ile geriye çekildiğinde yüz daha düzgün bir görünüşe sahip olur.

Diş taşının oluşmasını engeller. Düzensiz dişlerin temizlenememesinden kaynaklı olarak üzerlerinde diş taşı oluşur. Düzenli dişlerde bu durum daha az gözlemlenir.

Diş Teli tedavisi tamamlanınca ortaya çıkan diş dizilimi diş temizlemeyi kolaylaştırır ve bu süreyi kısaltır. Çarpık ve düzensiz dişlerin arasında kalan besinlerin temizlenmesi bazen oldukça uzun sürebilmektedir. Diş teli tedavisi sayesinde düzenli bir diş yapısına sahip olarak bu sıkıntıdan kurtulabilir ve dişlerinizi herkes gibi 2 dakikada temizleyebilirsiniz.

Çene kaslarının zarar görmesini engeller. Diş yapısında sorun olan insanların çenesinde bulunan kaslar zamanla zarar görmektedir. Dişlerin çarpık olması nedeniyle bazı dişlere uygulanan baskı gereğinden fazla olması nedeniyle çenede ve başta ağrı meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumların da engellenmesi, diş teli tedavisi ile yapılabilmektedir

1982 yılından bu yana Diyarbakır’da Ofis Ekinciler Caddesinde hizmet vermekte olan Protez Uzmanı Dr. Dt. Mehmet AYDIN 2022 yılında ofis şubesine ek olarak açtığı Diyarbakır Stadyum şubesindeki adresinde Dr. Mehmet AYDIN Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği adı altında hizmet vermeye devam etmektedir. Polikliniğimizin anlayışı gelişen diş hekimliği teknolojilerini yakından takip ederek hastalarında diş ve ağız sorunlarının oluşmasını engelleyen veya geciktiren, hasta eğitimine dayalı tedavi yaklaşımını benimsemek ve hastalarının rahatını en kısa sürede sağlamaktır. Bilimsel, vicdani ve etik ilkelerden ödün vermeden; meslek ilke ve ahlakına bağlı; açık, dürüst ve güvenilir bir tanı ve tedavi hizmeti sunulmalıdır.

> > > >