• info@drmehmetaydin.net

Seramik Dolgu

Seramik Dolgu

 Seramik Dolgu

Seramik Dolgu veya porselen dolgular (inley & onley); diş çürükleri, kanal tedavisi ya da travma gibi etkenlere bağlı olarak, dişlerde meydana gelen madde kaybını, sadece dişin eksik olan bölümlerini tamamlayacak şekilde restore eden bir dolgu çeşididir.

Daha çok normal kompozit dolguları destekleyebilecek yeterli miktarda diş yapısı bulunmadığı ve dişin kuron ile kaplanacak derecede zarar görmediği durumlarda inley ya da onley seramik dolgular kullanılır.

Kanal tedavisi görmüş veya ileri derecede çürümüş dişlerde çürük temizlendikten sonra geriye yetersiz sağlam diş dokusu kalır. Bu da komşu dişlerle temas kurulmasını imkânsız hale getirir. Komşu dişle kontak noktası olmaz ise yediğiniz gıdalar kolayca arada birikir ve diş dokusunda ve diş etlerinde sorunlara neden olur. Inlay Onlay seramik dolgular sayesinde dişin kalan sağlam dokuları korunur ve komşu diş ile mükemmel bir kontak kurularak dişlerin arasında besin birikimi önlenmiş olur.

Seramik Dolgu Diş dokusu kaybının yüksek olduğu dişlere genelde crown (kaplama) yapılır. Kaplama uygulanırken diş bir miktar aşındırılır. Inlay veya Onlay de ise dişi aşındırmadan eksik kısım tamamen bilgisayar destekli sistemler ile üretilip, tamamlanır ve kaplamaya göre daha uygun fiyatlıdır.

Estetik diş kişiye yakışan, bireyi mutlu hissettiren, yüzüne yakışan, karakterine yüz şekline dudaklarına, ten rengine uyumlu dişlerin planlanması, tasarlanması ve uygulanması sürecindeki tüm prosedürleri bünyesinde bulunduran uygulamaların bütünüdür.

Estetik diş hekimliği, dişlerde bulunan bozuklukların ve sorunların yol açtığı problemleri gidererek sağlıklı bir görsellik ve estetik bir gülüş oluşturmayı amaçlayan, genel diş hekimliği alanına girmekle birlikte birtakım temel prosedürlerin de uygulandığı diş hekimliği alanıdır.

Seramik Dolgu (Inlay & Onlay) Avantajları Nelerdir?
Hem estetik hem de çok uzun yıllar boyunca dayanıklılığını sürdürebilecek bir restorasyon sistemidir.

Porselen dolgu çiğneme yüzeyi ve ara yüz yüzeyleri mükemmel cilalıdır, bakteri tutulumuna ve leke oluşmasına engel olur.Doğal dişlerin aşındırılıp köprü yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırır.

Seramik Dolgu dolgu laboratuvar ortamında hazırlandığı için dişin eksik konturlarını ve komşu dişlerle olan kontak noktalarını anatomik açıdan mükemmele yakın taklit ederler, bu bakımdan diş aralarına besin artıklarının birikimi ve bunun yarattığı sıkıntılar söz konusu değildir.

Porselen dolguların çiğneme yüzeyleri dişin anatomik çiğneme hattını birebir taklit edecek şekilde hazırlandığı için, çiğneme ve öğütme fonksiyonları bakımından kompozit dolgulara oranla çok üstündürler.

Diş ile birebir ve stressiz ilişki kurdukları için porselen dolgular, dişin zayıf kısımlarında oluşabilecek çatlama ve kırılmaları engeller. Kompozit dolgu ve amalgam dolgu kırıklarında en ideal çözümdür.
 

1982 yılından bu yana Diyarbakır’da Ofis Ekinciler Caddesinde hizmet vermekte olan Protez Uzmanı Dr. Dt. Mehmet AYDIN 2022 yılında ofis şubesine ek olarak açtığı Diyarbakır Stadyum şubesindeki adresinde Dr. Mehmet AYDIN Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği adı altında hizmet vermeye devam etmektedir. Polikliniğimizin anlayışı gelişen diş hekimliği teknolojilerini yakından takip ederek hastalarında diş ve ağız sorunlarının oluşmasını engelleyen veya geciktiren, hasta eğitimine dayalı tedavi yaklaşımını benimsemek ve hastalarının rahatını en kısa sürede sağlamaktır. Bilimsel, vicdani ve etik ilkelerden ödün vermeden; meslek ilke ve ahlakına bağlı; açık, dürüst ve güvenilir bir tanı ve tedavi hizmeti sunulmalıdır.

> > > >