• info@drmehmetaydin.net

Dijital Diş Ölçüsü

Dijital Diş Ölçüsü

 Dijital Diş Ölçüsü

Geleneksel diş hekimliğinde protez, kaplama, dolgu gibi işlemlerde diş ve çene ölçüleri metal kaşıkların içindeki hamurlar ile alınır. Bu yöntem hastalarda öğürme refleksini tetikleyebileceği gibi alınan ölçünün de her zaman doğru sonuçlar vermemesine neden olur. Dijital Diş Ölçüsü işleminde optik bir kamera ile dişler taranır ve 3 boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılarak 3 boyutlu tarama yöntemi ile gerçekleştirilir.


Hasta uyumludur. Ölçü hata payı geleneksel yöntemlere göre düşüktür. Tüm vakaların arşivlenmesi sağlanır. Üç boyutlu tarama diş hekimliğinin çoğu branşlarında kullanılmaya başlanmıştır.

Dijital Diş Ölçüsü dediğimiz kavram akıllı ağız içi tarayıcılarla ağız ve dişlerin sisteme tanıtılarak üç boyutlu bir model oluşturma işlemidir. Bu işlem ağız içi tarayıcılarımızın ucundaki ufak kamera yardımı ile yüzlerce, hatta binlerce birbirini takip eden fotoğrafların çekilmesi ile başlar. İki boyutlu fotoğraflar yapay zeka ile birleştirilip üç boyutlu model haline getirilir. Dijital Diş Ölçüsü üç boyutlu modelde ağzınızdaki tüm dişlerin yapılarını, formlarını, boyutlarını ve dizilişlerini ekrana baktığınızda her açıdan görebilirsiniz. Biz de muayene esnasında alınan tarama üzerinden hem size ağzınızın durumunu göstererek anlatabilir hem de arşivimizde saklayarak ağzın ilk halini, tedavi bitimindeki veya yıllar sonraki durumu ile kıyaslayabiliriz.

 
Dijital ölçülerin kullanım alanları:  Muayene sırasında dişlerin birbirleriyle olan ilişkilerini sadece dıştan değil aynı zamanda iç taraftan(dil tarafından) da bakar gibi değerlendirmek.


Yapay zekanın algoritması sayesinde hangi dişlerin çiğneme esnasında daha fazla yük taşıdığını hangi noktalardan karşı dışa temas ettiklerini görebilmek.
Hastanın ağız içini görmesi sayesinde tedaviyi daha iyi anlamasını ve aklına takılan soruları sorabilmesini sağlamak.Porselen dolgular (inlay, onley), full zirkonyum veya emax protezler, porselen laminalar, implantüstü protezler, implant cerrahisi için cerrahi plaklar (cerrahi guide) gibi dijital 3 boyutlu sistemlerle üretim yapılması için az iç ölçüler almak. Hastanın ağız durumunu dijital ortamda bozulmadan arşivlemek ve arşivdeki eski ölçüsü ile güncel ölçüsünü karşılaştırıp yıllar içerisinde ağzındaki değişimini saptamak


Dijital ölçü aşamaları nelerdir?
Ağız içi tarayıcısı açılır ve sistem kullanıma hazır hale getirilir.
Hasta dosyası oluşturulur ve diğer ölçüler ile karışmaması için kayıt açılır.
Hasta kol ta alınır ve ölçüye uygunluk açısından ağız içi muayenesi yapılır.
Muayeneden sonra taramaya başlamadan önce görüntü daha net olsun diye dişler kurutulur. Sonrasında kullanılan dijital sisteme göre sırasıyla altı üst çene taranır. Tarama sırasında sistematik bir yöntemle dişlerin arka ve çiğneme yüzeyleri cihaza tanıtılır.

Alt ve üst çenenin doğru yöntemle taranmasını ardından kapanış ölçüsü için hastadan arka dişleri ile sıkıca ısırması ve hiç hareket ettirmemesi istenir. Doğru kapanışta sabitlendikten sonra sağ ve sol tarafın diş ilişkileri (kapanış) ayrı ayrı taranır.

Taramalar bittikten sonra ağız içi ile 3 boyutlu modelin uyumu kontrol edilip son işlem yapılır. Böylelikle tüm tarama verileri teknisyene yollayabilecek ve üzerinde 3 boyutlu tasarımlar yapılabilecek forma dönüşür.

Dijital Diş Ölçüsü avantajları nelerdir?
Bu başlığın altına biraz fazlaca dolduracağımızı düşünüyorum. Çünkü bir cihazı sadece ham haliyle kullanmak değil kullandığımız cihazların özelliklerini bilip klinik vizyonumuzla birleştirmek bize başka bir pencere açıyor. Dijital ölçünün en büyük avantajlarından biri ZAMAN. Zamanın kıymetli olduğu ve hızlı aktığı bir dönemde bu zaman kaybı insanlar için üretkenlik kaybıdır. Dijital Diş Ölçüsü Hem tedavi ve randevu süresini kısaltması hem de üretim sürecinin hızlandırması dijital sistemlerimize sunduğu çok değerli bir avantajdır. Diğer bir avantaj olan hata payının minimuma inmesi seans sayısını azaltarak zaman avantajını desteklemektedir.

Yapay zekanın uyarı veren sistemi tüm süreçte olduğu gibi ölçü aşamasında da hata payımızı oldukça düşürüyor. Dijital Diş Ölçüsü Muayene sırasında 3 boyutlu modeller üzerinde sunum yapmak hastamıza problemli bölgeyi net bir şekilde göstermek hastanın kafasındaki soru işaretlerini silip tedavisini daha iyi anlamasını, sorular sormasını ve hekimine olan güvenini artırıyor.

Böylelikle aklında soru işaretleri ile tedavi görmenin stresini ortadan kaldırıyor. Eskiden bunu geleneksel yöntem ile ölçü alıp alçı model üzerinde hastaya anlatarak sağlıyorduk. Dijital Diş Ölçüsü dijital yöntem sayesinde alçı model oluşturmak için geçen bekleme süresini ortadan kaldırmış oluyoruz. Bunun yanı sıra hastaları hamur benzeri ölçü maddesi ile ölçü alırken hastalarda oluşan mide bulantısı, boğulma hissi ve konforsuzluk problemlerinden kurtarmış oluyoruz.
 

1982 yılından bu yana Diyarbakır’da Ofis Ekinciler Caddesinde hizmet vermekte olan Protez Uzmanı Dr. Dt. Mehmet AYDIN 2022 yılında ofis şubesine ek olarak açtığı Diyarbakır Stadyum şubesindeki adresinde Dr. Mehmet AYDIN Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği adı altında hizmet vermeye devam etmektedir. Polikliniğimizin anlayışı gelişen diş hekimliği teknolojilerini yakından takip ederek hastalarında diş ve ağız sorunlarının oluşmasını engelleyen veya geciktiren, hasta eğitimine dayalı tedavi yaklaşımını benimsemek ve hastalarının rahatını en kısa sürede sağlamaktır. Bilimsel, vicdani ve etik ilkelerden ödün vermeden; meslek ilke ve ahlakına bağlı; açık, dürüst ve güvenilir bir tanı ve tedavi hizmeti sunulmalıdır.

> > > >