• info@drmehmetaydin.net

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

 Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş klasik porselen köprü ve protez uygulamaların alt yapısı olarak kullanılan bir maddedir. Bu madde gri metal yerine uygulanan beyaz renkli bir alaşım olarak bilinmektedir. Zirkonyum diş kaplama diş hekimliği alanında sık tercih edilen bir uygulamadır.

 Diş kaplama uygulamalarında zirkonyumun tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri estetik açıdan çok etkili sonuçlar doğurmasıdır. Diş beyazlatma uygulamalarıyla işlevsel sonuç alamayan ileri düzeyde renk değişimi olan kişilerde zirkonyum diş kaplaması uygulanabilir.

Ortodontik tedavide ayrık veya az çapraşık dişlerde, dönük diş durumlarında, eski dolguların yapısının bozulması durumunda, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyon çalışmalarında, arka gruptaki dişlerde köprü ya da kaplama sırasında ve ön gruptaki implant üzeri protezlerde estetik sonuçları sebebiyle zirkonyum diş kaplama tercih edilmektedir. Ayrıca başarılı gülüş estetik çalışmalarında da en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

Zirkonyum Diş kaplama yapılan dişlerin bakımı diğer dişlerde olduğu gibidir. Yılda en az iki defa yapılan diş hekimi kontrolleri ile zirkonyum dişlerdeki sorunlara yönelik önlemler alınabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?
irkonyum diş kaplama diş hekimliği alanında sık tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemin avantajları şu şekildedir;Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyenler için zirkonyum son derece doğru bir seçim olacaktır. Doğal diş rengine yakın bir alaşımdır. Zirkonyum Dişin yapısında hiçbir metal uygulanmaz. Bu yüzden zirkonyum diş kaplama metal alerjisi olan hastalarda da kısa süre içinde yapılabilmektedir. Zirkonyumun diş dokusuyla uyumu da yüksektir. Uygulama sırasında diş etinde morarma ya da renklenme şikayetleri olmaz. Diş eti çekilmesi yaşanmaz. Zirkonyum kaplamalar değiştirilmek istendiği zaman dişe bir zarar verilmeden işlem yapılabilir. Dişlerinde doğal diş rengine ve yapısına yakın bir sonuç verir. Zirkonyum diş kaplama her yaşta yapılabilir. Erken yaşlarda dahi daimi dişlerin ağızda sağlıklı kalması için zirkonyum kaplamaya başvurulabilir. Ağız içinde uzun ömürlü ve sağlam bir diş kaplama uygulaması için zirkonyum kaplama tercih edilebilir. Diş eti hastalıkları olan hastalarda diş eti hastalıkları tedavisi sonrasında zirkonyum diş kaplama uygulanabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Kullanılır?
Zirkonyum Diş kaplama uygulamalarında uzun süre dayanabilecek bir malzemedir. Ağız ve diş bakımı düzenli olarak yapıldığında ve kontroller aksatılmadığında zirkonyum diş kaplama uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir.

Zirkonyum Diş zirkon maddeden yapılan diş kaplamalarının genel bir ömür süresi yoktur. Dişler canlı dokular olduğu için belirli bir kullanıma bağlı olarak aşınmalar görülebilir.  Zirkonyum kaplama olan dişlerde bir değişiklik olmaz. Kaplamalar düzenli diş hekimi kontrolleri de yapıldığında uzun ömürlü olacaktır.
 

1982 yılından bu yana Diyarbakır’da Ofis Ekinciler Caddesinde hizmet vermekte olan Protez Uzmanı Dr. Dt. Mehmet AYDIN 2022 yılında ofis şubesine ek olarak açtığı Diyarbakır Stadyum şubesindeki adresinde Dr. Mehmet AYDIN Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği adı altında hizmet vermeye devam etmektedir. Polikliniğimizin anlayışı gelişen diş hekimliği teknolojilerini yakından takip ederek hastalarında diş ve ağız sorunlarının oluşmasını engelleyen veya geciktiren, hasta eğitimine dayalı tedavi yaklaşımını benimsemek ve hastalarının rahatını en kısa sürede sağlamaktır. Bilimsel, vicdani ve etik ilkelerden ödün vermeden; meslek ilke ve ahlakına bağlı; açık, dürüst ve güvenilir bir tanı ve tedavi hizmeti sunulmalıdır.

> > > >